top of page

Második disszeminációs foglalkozás:

Spark diasor vagy videó készítése

Zubora Márta disszeminációs foglalkozásai 2018-2019.

 

Második foglalkozás – Téma: Spark videó készítése

  1. Bevezető: Egy olyan rövid Spark videó levetítése, amelyet én készítettem.

  2. A résztvevők Spark diasort vagy videót szerkesztenek. (Ehhez minden résztvevő rendelkezzen gmailes e-mail címmel. Jó, ha a résztvevők hoznak pendrive-on vagy Google drive-on, stb. saját fényképeket vagy korábban készített pár másodperces videókat, akkor azokat is használhatják. Hozzanak fülhallgatót is! A foglakozást az informatika teremben tartjuk.)

 

A Spark videó készítése rész vázlata:

  • A spark.adobe egy olyan honlap, ahol diasorokat és kisfilmeket hozhatunk létre. Mikor használunk kisfilmet, videó klipet vagy diasort a tanórán? Mik az előnyei? Mik a hátrányai?

  • A résztvevő tanárok létrehoznak egy-egy Spark videót vagy diasort, amelyet majd a tanórájukon használhatnak.

 

A Spark lépései:

  1. Belépés a https://spark.adobe.com/ honlapra Google-lel (Log in)

  2. Az alsó menüsorból kattintsunk a Features-re, letekerünk az aljára: Get started now kék gomb. A felület közepén a + jelre kattintunk.

  3. Piros Create a video gomb

  4. Tell us about your idea or title… Title: Adjunk címet a munkának és Next gomb, vagy Skip (átugorjuk).

  5. Start from scratch (piros gomb): kész mintát használunk

  6. Okay, I’m ready: kezdhetjük a munkát.

  7. A videókészítő felületen fent a fehér menüben. Preview: itt nézhetjük meg előnézetben, hogyan is néz ki a munkánk. Share: A kész diasort megoszthatjuk, itt hozzuk létre a linket. Download: A kész munkát letölthetjük a gépünkre. Ha letöltöttük, akkor azt a változatot már nem tudjuk szerkeszteni, míg a korábbiak, a Spark honlapon mindig visszanyithatóak és szerkeszthetőek. A jobb oldali függőleges menüben: Layout: elrendezés, azaz milyen képernyő legyen (Fullscreen, azaz teljes képernyő, Split screen, azaz osztott képernyő, Caption, azaz képaláírást használunk, Title and text, azaz cím és szöveg, pl. a diasor első kockáján). Theme: milyen stílust használunk, Resize: a méretet változtathatjuk, Music: ingyenes zenét rakhatunk a diasorhoz, vagy a számítógépünkről illeszthetünk hozzá zenét. Az alsó szürke sávban vannak a diasorunk (vagy videónk) képkockái. A háromszögletű gomb a lejátszás, amellyel megtekinthetjük az addig elkészített diákat együtt. A többi téglalapnál kicsit élénkebb színű és nagyobb az aktuális dia, amely középen is megjelenik.

  8. A felület közepén található egy középkék téglalap. Ez az aktuális dia, amelyben dolgozunk. A közepén lévő + jelre kattintva választhatunk, hogy Video, azaz videót töltünk fel a gépünkről, Text, azaz szöveget írunk be, Photo, azaz fényképet, vagy Icon, azaz ábrát töltünk fel.

  9. Photo: Erre kattintva választhatunk, hogy Add photo (fénykép hozzáadása) pl. a Google drive-ból vagy az ingyenes képgalériából, vagy Upload photo: feltöltünk egy képet a számítógépünkről. Ezt a fotót azután a ceruza jelre kattintva szerkeszthetjük is. A dia jobb alsó sarkában beállíthatjuk, hogy milyen hosszan legyen majd látható a diakép (1 és 30 másodperc között). Adhatunk hozzá hangalámondást is a mikrofon ikonra kattintva. A felvétel idején tartsuk lenyomva piros mikrofon ikont. Bármikor cserélhetjük a hanganyagot. A diakép alatti háromszög a lejátszás gomb, amellyel lejátszhatjuk az adott diát zenével.

  10. Az alsó menüsorban lévő + jellel adunk hozzá további diákat. A diasor kockáinak sorrendje változtatható („megmarkoljuk” a képkockát az alsó diasorban és a megfelelő helyre húzzuk).

  11. Ha késznek gondoljuk a munkát (később még szerkeszthetjük bármikor), akkor Preview, azaz megnézzük, majd nyilvánossá tesszük a felső menüben található Share gombbal. Címet, alcímet adunk a munkának. Kiválasztjuk a kategóriát, pl. oktatási célú (Education), majd a Create link-re kattintunk. Válasszuk ki, hogy mi módon akarjuk megosztani a diasort.

bottom of page